Létání s drony se v posledních několika letech těší značné oblibě a zájmu profesionálních i hobby pilotů. Pořizování úchvatných záběru z dříve nemyslitelných míst a výšek je nyní finančně dostupné pro každé. Každý pilot dronu je však plně odpovědný za svůj stroj a jelikož se nachází ve vzdušném prostoru musí dodržovat platné předpisy a řídit se zdravým rozumem. Pro rychlé zorientování v této problematice jsme si pro Vás připravily následující shrnutí s výběrem nejdůležitějších informací.
Legislativa upravující provoz dronů, je zejména obsažena v Doplňku X předpisu L2. Předpis pracuje s pojmy autonomní letadlo, bezpilotní letadlo (AU), bezpilotní systém (UAS) a model letadla.
Dle zákona je nejdůležitější rozdělení pilotů dronů mezi hobby a profesionály, respektive mezi rekreačně-sportovní použití a výdělečně/výzkumné použití. Toto rozdělení je důležité pro celý doplněk X.
Z hlediska vzletové hmotnosti, můžeme bezpilotní letadla rozdělit na čtyři kategorie:
Při letu dodržujte bezpečnost. Let musí být vždy provozován na vizuální kontakt s dronem. Dále je vždy zakázáno létat nad lidmi a pozemky, bez povolení těchto osob a vlastníků pozemků (ochrana zdraví a soukromí). Let s drony je bez zvláštního povolení možný mimo mraky a do výšky 300 metrů nad povrchem (tzv. třída G).
S dronem je nutné létat na bezpečnou vzdálenost od osob/staveb/osídlených prostor. Od vzletové hmotnosti dronu nad 7 kg, je pak nutné dodržovat vzdálenost bezpečnou, ale minimálně 50/100/150 metrů.
Kromě zmíněných omezení existují lokality s absolutním zákazem létání. S dronem nemůžete narušit bezletové zóny v okolí letišť, vojenských základen, elektráren, některých památek nebo center měst a také národních parků.
Kolem letišť rozlišujeme dva druhy zón, které jsou pro nás relevantní – ATZ (letištní provozní zóna) a CTR (řízený okrsek). Od ATZ je nutno dodržovat odstup 5,5 km. CTR zóny mají individuální určení. I v těchto zónách však lze za určitých okolností létat, například s dronem do 0,91 kg a při splnění dalších podmínek. Přehled letových zón a zakázaných oblastní naleznete v aplikaci AisView.
Nezapomeňte, že zákonem stanovené podmínky slouží k ochraně zdraví, majetku a soukromí. Jistě nechcete provozem dronu, někoho poškodit či mu ublížit, dodržujte proto platnou legislativu. Odpovědný je totiž vždy pilot, popřípadě majitel dronu.
Pro lepší orientaci o podmínkách pro létání s drony výborně poslouží následující obrázkové znázornění.